Jak często kąpać psa ?

09-11-2022

Jak często kąpać psa ? Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Częstotliwość kąpieli psa zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Częste kąpiele psów zależą od trzech czynników: rodzaju sierści, kondycji skóry i poziomu aktywności;
  • Psy z krótką sierścią powinny być kąpane raz na dwa bądź trzy miesiące;
  • Jak często kąpać psa z długą sierścią ? Z reguły co 4-6 tygodni;
  • Najczęstszych kąpieli wymagają psy bezwłose;
  • Zastanawiając się ile razy kąpać psa, należy wziąć pod uwagę alergie i podrażnienia skórne;
  • Częstego mycia wymagają również psy bardzo aktywne.

Co ile można kąpać psa

Jak często można kąpać psa ?

Zdrowy pies o krótkiej gładkiej sierści, nie musi być często kąpany. Kąpiel takiego psa może odbywać się raz na dwa, trzy miesiące. Należy pamiętać, że kąpiel psa jest doskonałą okazją do sprawdzenia go pod kątem oznak problemów skórnych, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy.

Rodzaj sierści ma duży wpływ na to, jak często można kąpać psa. Jednak nie oznacza to zawsze, że dłuższe włosy wymagają częstszych kąpieli psa.

Co ile można kąpać psa z długą sierścią ?

Z reguły psy ras długowłosych i kędzierzawych wymagają częstszych kąpieli i pielęgnacji. W tym wypadku częsta kąpiel psa ma zapobiec min. matowieniu ich sierści. Jak często kąpać psa długowłosego ? Najlepiej raz na cztery do sześciu tygodni. Dobrze jest również utrzymać regularność w szczotkowaniu psa pomiędzy kąpielami. Przykładem takiej rasy jest owczarek szkocki. 

Co ile kąpać psa z średnią długością włosa ?

Stosunkowo gruba i podwójna sierść u ras np. husky, labrador retriever czy golden retriever, wymaga rzadszych kąpieli. Zbyt częste kąpiele mogą pozbawić skórę psa ochronnych olejów. Psy o tej długości sierści powinny być kąpane raz na około sześć tygodni. Należy pamiętać o ich regularnym czesaniu, raz na tydzień bądź dwa.

Jak często myć psa bez sierści ?

Rasy bezwłose jak grzywacz chiński powinny być kąpane raz w tygodniu. Jest to przypadek psa, który jest pozbawiony naturalnej ochrony skóry, którą z reguły zapewnia sierść. Tej rasie często towarzyszą podrażnienia skóry. W wypadku grzywacza chińskie należy również pamiętać o delikatnym szamponie, który go nie podrażni.

Jak często kąpać psa z alergiami ?

Psy cierpiące na alergie a nawet choroby skóry, wymagają regularnych kąpieli z leczniczym szamponem. Na pytanie co ile myć psa ? Najlepiej odpowie nam weterynarz bądź groomer. Psy borykające się ze swędzącą skórą mogą odczuć ulgę w częstych kąpielach w koloidalnym szamponie owsianym. Podobnie jak psy nietolerujące doustnego lub miejscowego leczenia pasożytów, mogą potrzebować częstych kąpieli w celu regularnej eliminacji szkodników.

Jednym z łagodniejszych szamponów owsianych jest Sensitive Skin Oatmeal Shampoo.

Delikatny owsiany szampon dla psa

Jeżeli sam cierpisz na alergie, a Twój czworonożny przyjaciel ma tendencję do przynoszenia alergenów na swojej sierści, regularne kąpiele zwierzaka mogą pomóc Ci łatwiej oddychać.

Częste kąpiele psów aktywnych

Aktywny tryb życia z psem o krótkiej sierści jest łatwiejszy. Utrzymanie czystości takiego psa pomiędzy kąpielami, wymaga mniej wysiłku. Aktywne psy polujące w mętnych wodach i bawiące się w błocie z pewnością będą potrzebowały częstszych kąpieli. Jak często kąpać psa aktywnego ? Najlepszym wyznacznikiem będzie jego zapach.

Kiedy jest za dużo ?

Jeżeli zastanawiasz się ile razy kąpać psa, pamiętaj że nadmierne kąpiele w rzeczywistości mogą zaszkodzić czworonogowi. Zbyt częste kąpiele psa mogą pozbawić go naturalnych olejków potrzebnych do rozwoju zdrowej sierści i skóry. Zbyt częste mycie psa może doprowadzić do matowienia sierści oraz wysuszania i swędzenia skóry. Jeżeli kąpiesz psa częściej jak raz w miesiącu koniecznie zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki. Dobry szampon dla psa będzie delikatny i nawilżający. Pomocna może okazać się również odżywka.

Jeżeli wciąż nie masz pewności jak często kąpać psa, zapytaj weterynarza bądź groomera o poradę w tej sprawie. Zastanawiając się ile razy kąpać psa, należy wziąć pod uwagę typ jego sierści, kondycję skóry oraz poziom aktywności czworonoga. Dopiero tak spersonalizowane wytyczne pomogą ci ustalić prawidłowy harmonogram kąpieli czworonoga i utrzymać jego skórę i sierść w należytej kondycji.

Polecane artykuły

Jak kąpać psa - istotne wskazówki

Jak kąpać psa - istotne wskazówki

26-10-2022
Niezależnie od tego czy twój pies kocha wodę czy też boi się jej jak ognia, regularne kąpanie psa jest istotną częścią opieki nad zwierzakiem. Regularne mycie psów pomaga nie tylko utrzymać piękną sierść czworonoga ale również zachowuje jej zdrową kondycję i zapobiega... Więcej