Choroby skóry u psa i ich rozpoznawanie

10-05-2022

Choroby skóry u psa są dość powszechne. Mogą one powodować znaczny dyskomfort dla Twojego zwierzaka. Choroba skóry u psa może powodować swędzenie a nawet ból. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze choroby skóry psa i ich objawy.

 • Choroby skóry u psa najczęściej występują w ciepłych porach roku.
 • Swędzenie jest najczęstszym objawem choroby skóry u psa.
 • Należy regularnie sprawdzać zwierzaka pod katem występowania objawów choroby skóry psa. Zidentyfikowane zjawiska pomogą w jego leczeniu.
 • Najczęstszymi chorobami skóry u psa są: alergie, zapalenie mieszków włosowych, liszajec, grzybica, infekcje drożdżowe, pasożyty, świerzb, łupież i toczeń.

Choroby skory u psa

Choroby skóry u psa

Choroby skóry u psa występują częściej w cieplejszych porach roku. Związane jest to z większym prawdopodobieństwem wystąpienia min. sezonowych alergii czy ukąszeń owadów. Ważne jest wtedy aby zwracać uwagę na występujące choroby skóry u psa, na który cierpi Twój przyjaciel. Swędzenie, wysypka czy łysiny mogą być objawem choroby skóry u psa, która nie została jeszcze zdiagnozowana przez weterynarza.

Niektóre z chorób skóry u psa wymagają leczenia. Nieleczone choroby skóry u psa, mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze. Przykładowo - reakcja alergiczna może zostać wtórne zainfekowana bakteriami. Najczęstsze choroby skóry u psa obejmują: infekcje bakteryjne, alergie środowiskowe i  alergie na pasożyty.

Aby zrozumieć problem choroby skóry u psa, przedstawiamy 10 najczęstszych z ich bardziej oczywistymi objawami.

Choroby skóry u psa - objawy

Swędzenie jest najbardziej typowym objawem choroby skóry u psa. Właścicielom czworonogów, często trudno jest określić co dokładnie drażni ich psa.

O ile okazjonalne swędzenie i drapanie się czworonoga jest całkowicie normalne, to przedłużający się problem może być oznaką choroby skóry u psa.

Poza regularnym swędzeniem, innymi typowymi objawami choroby skóry u psa są:

 • owrzodzenia
 • sucha skóra psa
 • łuszcząca się skóra psa
 • powstające rany
 • wysypki
 • zaczerwienienia
 • łupież
 • nadmierne lizanie się przez psa
 • wypadania sierści u psa (łysiny)
 • hot spoty

Regularnie sprawdzaj swojego zwierzaka aby wykryć którykolwiek z objawów choroby skóry u psa. Odnotuj kiedy i w jaki sposób Twój pies podobnie reaguje. Możesz zauważyć, że Twojego psa szczególnie swędzi: po posiłkach, w określonej porze roku, po spacerze bądź po wykonanych pracach domowych z użyciem chemicznych detergentów. 

Jeśli zauważysz, któryś z typowych objawów choroby skóry u psa - zareaguj. Gdy objawy choroby skóry u psa są łagodne, możesz użyć odpowiednich kosmetyków. Jeżeli objawy choroby skóry u psa wydają się poważne - udaj się do weterynarza !

O czym pamiętać u weterynarza w wypadku choroby skóry u psa

Informacje zdobyte na podstawie obserwacji ciała psa i jego zachowania, znacznie ułatwią postawienie diagnozy przez weterynarza. 

Informacje, o których dobrze pamiętać u weterynarza w wypadku podejrzenia choroby skóry u psa:

 • informacje o diecie psa i jej ostatnich zmianach
 • objawy choroby skóry u psa - np. sucha, łuszcząca się skóra, nadmierne lizanie i drapanie, wypadanie sierści itp.
 • sytuacje, w których dostrzegasz objawy choroby skóry u psa - np. czy pies drapie się bardziej rano a może wieczorem ? Czy swędzi go po spacerze ?

Choroby skóry u psa najczęstsze rodzaje:

Najczęstsze choroby skóry u psa to:

Alergie środowiskowe

Zmiany na skórze u psa: zaczerwienienie, wysypka, krostki, łysienie

Nagłe swędzenie pyszczka, uszu, klatki piersiowej czy łap może wskazywać na alergią środowiskową. Chorobą skóry u psa wywołaną podczas kontaktu z przyczyną podrażnienia.

Najczęstsze alergeny, powodujące alergiczne choroby skóry u psa to: trawa, roztocza i pyłki.

Alergie pokarmowe

Zmiany na skórze u psa: zaczerwienienie, wysypka, krostki, łysienie

Nasilone swędzenie pyszczka, uszu, łap ew. odbytu, może być oznaką alergii pokarmowej. Częstej choroby skóry u psa. Psy mogą rozwinąć alergie pokarmowe na rodzaj spożywanego białka np. wołowina, jajka, kurczak czy nabiał. Takie choroby skóry u psa mogą być również rozwinięte na wskutek uczulenia na pszenicę, a nawet warzywa.

Zapalenie mieszków włosowych

Zmiany na skórze u psa: rany, guzki, strupy

Choroba skóry u psa oznaczająca stan zapalny mieszków włosowych. Często występuje gdy borykamy się z innymi chorobami skóry u psa jak: świerzb czy alergie. Pojawia się na ciele psa w postaci ran, guzków czy strupów na skórze. Weterynarze na taką chorobę skóry u psa często zalecają: antybiotyki, czy maści przeciwbakteryjne.

Maść na choroby skóry u psa

Liszajec

Zmiany na skórze u psa: pęcherze bądź strupy

Liszajec to choroba skóry u psa, na którą najbardziej podatne są szczenięta. Liszajec może pojawiać się na brzuchu psa w postaci pęcherzy i strupów. Liszajec zazwyczaj leczy się antybiotykami bądź odpowiednimi kąpielami.

Grzybica

Zmiany na skórze u psa: okrągłe plamy

Grzybica to zaraźliwa choroba skóry u psa. Pojawia się w postaci skorupiastych okrągłych plam. Występuje na głowach, uszach, łapach. Skóra psa może przypominać mocno zaczerwienioną gdy jest przez niego drapana. W wypadku tej choroby skóry u psa należy szybko udać się do weterynarza bądź skorzystać z odpowiednich maści, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu.

Infekcje drożdżowe

Zmiany na skórze u psa: zaczerwienienie, podrażnienia w trudno dostępnych miejscach na skórze psa

Ciepłe miejsca na ciele psa przyciągają infekcje drożdżowe. Ta choroba skóry u psa uwielbia rosnąć w trudno dostępnych miejscach. Narażone na nią min jest: przewód słuchowy czy przestrzeń pomiędzy palcami u łap zwierzaka. Powoduje swędzenie i gryzienie zainfekowanych obszarów przez psa. Infekcje drożdżowe to choroby skóry u psa mogące powodować przebarwienia i nieprzyjemny zapach. Odpowiedni balsam/maść dla psa bądź tabletki powinny złagodzić objawy i wyleczyć zakażone miejsce.

Kleszcze i pchły

Zmiany na skórze u psa: zaczerwienienie

Kleszcze i pchły, atakują skórę psa gryząc i wypijając jego krew. Ślina pcheł po ugryzieniu dostaje się do organizmu psa i może spowodować reakcję alergiczną. Podrażnia skórę i powoduje obfite swędzenie. Objawy alergii na pasożyty obejmują: swędzenie, zaczerwienie lub stan zapalny skóry.

Pchły to maleńkie pasożyty, które mogą przetrwać w naszym domu. Ważne jest regularne odkurzanie, mycie legowiska psa i upewnienie się, ze zwierzak jest profilaktycznie chroniony przed tymi pasożytami.

Świerzb

Zmiany na skórze u psa: wypadanie sierści na pyszczku, silne zaczerwienienie

Świerzb to choroba skóry u psa spowodowana roztoczami, żyjącymi na jego sierści. Intensywnie swędzi i często po raz pierwszy pojawia się na uszach psa. Objawy tej choroby skóry u psów obejmują: wypadanie sierści na pyszczku i łapach oraz silne zaczerwienienie i swędzenie na dotkniętych nią obszarach.

Podobnie jak w przypadku pcheł lub kleszczy ważne jest regularne utrzymywanie czystości w środowisku psa. Leczenie choroby skóry u psa jaką jest świerzb obejmuje: stosowanie odpowiednich kosmetyków bądź tabletek.

Łupież

Zmiany na skórze u psa: drobny proszek/łuski na ciele psa

Podobnie jak u ludzi tak również u zwierząt, choroby skóry u psów obejmują - łupież. Przejawia się to suchą skórą psa i jej drapaniem. Psy mają często skłonność do łupieżu i suchej skóry zimą. Wpływ na to często ma ich dieta. Wysokiej jakości tłuszcze omega 3 i 6 powinny pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści psa. Proste przypadki łupieżu są zwykle łatwe do wyleczenia. Często stosuje się odpowiednie szampony bądź wspomniane kwasy tłuszczowe w formie olejów.

Olej z kryla dla psa

Toczeń

Zmiany na skórze u psa: niegojące się owrzodzenia

Toczeń to choroba autoimmunologiczna. Oznacza, że układ odpornościowy atakuje własne komórki. Otwarte, długo gojące się owrzodzenia mogą wskazywać na tą chorobę skóry u psa. Często są one widoczne w okolicach nosa, oczu i łap.

Nieleczony toczeń może być bardzo poważny. Ważne jest aby weterynarz dotarł do sedna choroby skóry u psa, której stan się nie poprawia.

 

Leczenie choroby skóry u psa

Jeżeli dostrzegasz zaostrzone bądź nieustępliwe objawy choroby skóry u psa zdecyduj się na ich leczenie. Leczenie choroby skóry u psa powinno odbywać się u lekarza weterynarii. Łagodniejsze objawy choroby skóry u psa można leczyć za pomocą odpowiednich kosmetyków jak Skin Soother.

 

Świetnie, że zostałeś z nami do końca artykułu !

Bądź na bieżąco, dołącz do naszego newslettera i otrzymuj ciekawe artykuły, promocje i rabaty.

Polecane produkty

Olej Omega 3 dla psa 500ml - Omega 3 Fish Oil HolistaPets

Olej Omega 3 dla psa 500ml - Omega 3 Fish Oil HolistaPets

Olej Omega 3 dla psa i kota 500ml - Omega 3 Fish Oil HolistaPets pozyskiwany z dziko żyjących ryb morskich. Wysoka zawartość kwasów Omega 3....
Olej z kryla 100ml - Krill Oil HolistaPets

Olej z kryla 100ml - Krill Oil HolistaPets

Olej z kryla dla psa - Krill Oil HolistaPets to olej z świeżo złowionego kryla antarktycznego. Bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 3 w tym EPA i...